skip to Main Content

Dr. Ersin ETİ tarafından yaptırılan ve 1999 yılında T.C. Milli Eğitim Bakanlığına devredilen TOLGA ETİ İlköğretim okuluna halen Dr. Ersin Eti’nin destekleri sürmektedir.

1928 yılında eğitime başlayan okul, Dr. Müh. Ersin Eti tarafından yaptırılan bu günkü binasında eğitime devam etmektedir.

Bu günkü okul binası 3 idare odası ve 11 derslikten oluşmaktadır. 1928 yılında üç sınıflı olarak eğitime başlayan okulda, sınıf sayısı 1940 yılında beşe çıkmıştır.

Askeri okul olarak yapılan eski bina 1895 yılında inşa edilmiştir ve 1974 yılına kadar eğitim ve öğretim bu binada yapılmıştır. 1974 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan bakım ve tamir çalışmaları sonucunda dört derslik haline getirilmiştir.

Bölgedeki öğrenci sayısının artması sonucu okul binası yetersiz kalmış ve 1976 yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 3 derslikli ikinci bina yaptırılmıştır.

Mevcut eski binanın üzerine 1989 yılında hayırsever emekli öğretmen MUAZZEZ ERTENEL’in katkıları, emekli öğretmen NİZAMETTIN ERKAN’ın çabaları, okul müdürü NAMIK ŞAFAK, İSKİ Amiri FAİK ÖZCAN, Okul Aile Birliği Başkanı SÜLEYMAN ERAT, NAZMİ MALÇOK, HAYRETTIN BAYRAM, FEVZİ YETEK, RECAİ DEMIREL, HAMZA YAYIKÇI, TURAN ÇOBAN, NECMİ YALÇIN, NAIL ERTÜRK gayretli çalışmaları neticesinde kat ilavesi yapılmıştır. Yapılan bu katta iki derslik, bir müdür odası, bir öğretmen odası ve bir salon (iki sınıf) yapılmıştır. Maliyeti yaklaşık 63.000.000 tutmuştur.

Yurt genelinde 8 yıllık eğitime geçilmesiyle okulumuz Milli Eğitim tarafından 1997-1998 öğretim yılında ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür. Bu dönemde 1976 yılında Milli Eğitim tarafından yaptırılan bina yıkılarak yerine Dr. Müh. ERSIN ETI tarafından 3 idare odası ve 11 derslikten oluşan yeni okul binası 8 Şubat 1999 tarihinde açılarak eğitim öğretime başlanmıştır.

Okulumuz şu anda iki idare odası, bir öğretmenler odası ve 17 derslik ile eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Back To Top